Doba čtení: 4 min.

7 důvodů, proč mám rád naši Imprezu

Impreza je paradox. Je to auto, které díky úspěchům v rallye proslavilo celé Subaru. Současně je ale modelem, který svými fantastickými sportovními úspěchy tak trochu trpí. Alespoň v Evropě. Spousta lidí hledajících auto na každodenní ježdění totiž o Impreze ani neuvažuje, protože má představu, že jde o žravý a tvrdý sporťák. A naopak, pro fanoušky rallye jsou zase její běžné verze moc obyčejné.

Současná Impreza, žijící tak trochu ve stínu stylovějšího sourozence Subaru XV, je nejen fantastické auto, ale také auto, které na trhu nemá soupeře. Je to tak trochu černý kůň současné nabídky Subaru. Říkám to s čistým svědomím, protože Imprezu máme doma jako rodinné auto už třetím rokem a nemůžeme si ji vynachválit (na sportování jsem měl donedávna Subaru BRZ). Její jedinečnost vysvětlím v sedmi bodech.

1. Velké auto v kompaktní karoserii

S délkou pod 4,5 metru má Impreza ideální rozměry do města i na cestování, současně je ale postavena na „velkém“ podvozku s podélně uloženými motory. Ve skutečnosti je to nejkompaktnější pětimístné auto, které má toto uspořádání. A proč je podélný motor lepší než ekonomičtější koncepce s motorem napříč používaná u konkurence? Důvodů je spousta, zde jsou ty z mého pohledu nejzásadnější:

  • lepší rozložení hmotnosti v podélném i příčném směru (dobré jízdní vlastnosti)
  • vyšší bezpečnost (motor se při čelním nárazu zasune pod auto)
  • pozice řidiče více u středu vozu a v blízkosti jeho těžiště (více komfortu díky přirozeněji vnímaným pohybům karoserie, která se pohybuje „kolem vás“ a nenutí vaše tělo, aby se při jízdě po nerovnostech hýbalo s ní)

2. Jízdní vlastnosti

Nízké těžiště dané podélně uloženým motorem boxer a symetrické uspořádání pohonu všech kol zajišťují, že běžná jízda je senzačně klidná a přirozená. V zatáčkách zažíváte klid, protože Impreza vám jasně říká, co se pod jejími koly děje. Přitom vás zpětnou vazbou neobtěžuje a zachovává si vynikající komfort odpružení a nevtíravou lehkost jízdy. Jízdními vlastnostmi Impreza překonává XV, proti němuž má nižší těžiště a menší, lehčí kola – první vlastnost omezuje náklony v zatáčkách, druhá umožňuje podvozku lépe pohlcovat nerovnosti silnice. Tedy více dynamiky a současně i komfortu.

3. Prostor vpředu i vzadu

Když vám na cestách jde o pohodlí pro posádku, Impreza vzhledem ke svým rozměrům ohromí nejen prostorem na předních sedadlech, ale také vzadu. Prostornost interiéru sice částečně vyměnila za objem zavazadlového prostoru, nicméně 340 litrů pro náklad na běžný život bohatě stačí. Když nejste hokejisti s plnou výbavou, i ve čtyřech urostlých dospělých se v ní cestuje přímo královsky.

4. Kompletní technika: 4×4, automat

Impreza stojí na úplně stejné platformě jako opačný pól nabídky, kterým je nový Outback. Ať už zvolíte jakoukoliv verzi, i tu základní, vždycky dostanete robustní, naddimenzovanou techniku, pohon všech kol, automatickou převodovku a přednárazový systém EyeSight kombinovaný s adaptivním tempomatem schopným automatické jízdy v kolonách. Opět platí, že v téhle velikosti to nemá žádné jiné auto.

5. EyeSight

U EyeSightu se ještě zastavím, protože je to jeden z nejlepších systémů svého druhu. Subaru si ho vyvinulo vlastními silami a přináší funkci nouzového brzdění před překážkou (zastaví před ní z rychlosti až 60 km/h), adaptivního tempomatu, udržování v jízdním pruhu, upozornění na opuštění pruhu a další. Důležité ale je, že je velmi jemně naladěný, takže s autem neškube a svým projevem působí opravdu důvěryhodně, což spousta systémů konkurence neumí a nutí vás být neustále ve střehu. Data ukazují, že EyeSight skutečně předchází nehodám a i díky němu byla Impreza vyhlášena nejbezpečnějším autem ve třídě nejen v Evropě, ale i v USA nebo doma v Japonsku.

6. Skvělý výhled z auta

Protože je Impreza postavená na „velkém“ podvozku, za volantem se v ní cítíte jako ve velkém autě a uvnitř nabídne pocit příjemné vzdušnosti. Má zrcátka umístěna na dveřích a malá trojúhelníková okénka v předních dveřích – v kombinaci s tenkými sloupky tak váš rozhled nic neruší. Je z ní prostě skvěle vidět, což opět prospívá bezpečnosti.

7. Nenápadná nadčasovost

Ono se to dneska příliš nenosí, protože moderní je stylové SUV, ale já beru nadčasovou eleganci Imprezy s mírně sportovním nádechem jako velké plus. Je nenápadná a všechny popsané vlastnosti jí zůstanou i za deset let, kdy třeba dnes moderní SUV vyjdou z módy. A já mám rád, když věci fungují dlouhodobě a nemusím je měnit. Ostatně, i proto máme doma Subaru.

Petr Hanke
motoristický novinář, vedoucí časopisu Automobil

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.