Doba čtení: 4 min.

Jak si užít roadtrip po Japonsku

Japonsko je jedním slovem dechberoucí. Navíc tam potkáte i spoustu úžasných Subaru, která jinde na světě nejsou k vidění. Návštěva Země vycházejícího slunce je tak snem mnoha Evropanů, subaristů zvláště. Pokud se vám jednou splní, máme pro vás tipy na dokonalý roadtrip.

Když začnete přemýšlet o Japonsku, co se vám vybaví? Možná to jsou školačky sledující anime, gejši v tradičních zenových zahradách, zdvořilí byznysmeni v oblecích nebo zápasníci sumo vrhající se na své soupeře. Pokud by se vaše myšlenky zaobíraly dopravou, asi vás napadnou dokonale přesné rychlovlaky nebo to, že je Japonsko domovem značky Subaru. Ale napadlo vás už někdy přemýšlet o cestování po Japonsku autem? Pokud ne, je načase rozšířit si obzory.

Začněme ale od toho nejdůležitějšího. Jaké máte možnosti, když chcete cestovat po Japonsku?

Můžete se připojit k milionům lidí, kteří denně využívají neuvěřitelně spolehlivou veřejnou dopravu. Rychlovlaky, autobusy, trajekty a letadla jsou na sebe hladce napojené a výsledkem je snadná a plynulá cesta k vašemu cíli. Anebo se můžete vydat méně frekventovanou cestou (doslova) a užít si svobodu roadtripu. Nechat prošlapanou cestu za sebou, najít si svou vlastní a jet kam chcete, kdy chcete.

Rozhodně se nebudeme přít o tom, že cestování po Japonsku autem není tak populární záležitost jako přejezdy americké Route 66, australské Great Ocean Road nebo namibijského Pobřeží koster (a chybějí mu i podobně působivá jména). Ale co to zkusit a začít trendy vytvářet? Udělat něco nového, vzrušujícího, dobrodružného? Vyrazit autem kolem Japonska! Nebudete toho litovat.

Takže, kam vyrazit? Možnosti jsou obrovské a jediným limitem je vaše představivost. Zasněžené vrcholky hor, subtropické pláže, dálnice v high-tech městech nebo nedotčená příroda, to všechno je jen kousek jízdy od sebe. Tak co víc byste chtěli? Jedeme!

Tokio

Pokud si chcete vyzkoušet řízení v opravdovém velkoměstě 21. století, nenajdete na světě druhé takové. Tokio, nejlidnatější aglomerace na světě! Když se pak vydáte za město po méně frekventovaných cestách, užijte si svobodu cestování autem naplno.

Ota

Všechno o Subaru, jeho historii a filozofii se dozvíte v Subaru Visitors Centre, jen 90 minut jízdy od Tokia.

Hakone

Uvolněte se a utečte od ruchu japonských velkoměst. Smyjte ze sebe prach cest v jednom z mnoha horkých pramenů (onsenů) v této oblasti, zatímco se budete kochat pohledem na horu Fuji.

Hokkaidó

Od obřích sopek k rozlehlým jezerům, od hlubokých údolí k horkým pramenům: cesta po nejsevernějším z japonských ostrovů vás zavede k mnoha divům přírody.

Japonské Alpy

Kanazava, Širikava-go, Takajama, Kamikoči, Matsumoto… Klikaté silničky, ohromující scenérie, tradiční farmy – to všechno v zalesněném národním parku. To musíte vidět!

Okinawa

Vystupte z auta a užijte si svůj cíl. Teplé počasí po celý rok, bílé písečné pláže a korálové útesy dělají z tohoto ostrova ideální místo, kde strávit pár dní.

Mimochodem, víte, že v Japonsku je přes 10 000 kilometrů dálnic, nejvyšší hora Fuji má 3776 metrů a ročně Japonci spotřebují 24 miliard jídelních hůlek? Pomineme-li zajímavosti, před cestou do Japonska potřebujete vědět i pár důležitých věcí. Co byste rozhodně měli dělat a co naopak ne?

Co udělat

 • Zařiďte si ještě doma mezinárodní řidičský průkaz.
 • Zkontrolujte, jestli vaše cestovní pojištění pokrývá cestování autem a plánované zážitky.
 • Jezděte vlevo.
 • Pronajměte si Subaru svých snů – nepropásněte příležitost vyzkoušet si své příští auto.
 • Dávejte pozor na chodce. Nejen, když odbočujete doleva nebo doprava, ale také na úzkých ulicích bez chodníků.
 • Blikněte výstražnými světly jako poděkování nebo varování.
 • Zastavte a rozhlédněte se před každým železničním přejezdem. Může to znít zvláštně, ale policie toto pravidlo často vymáhá.
 • Přespěte v tradičním japonském hotelu Ryokan.
 • Pokud se chystáte používat dálnice, vyzkoušejte karetní systém ETC, který vám pomůže s hladším placením mýta.
 • Buďte odvážní a vyzkoušejte něco nového. Subaru stojí za vámi.

Co nedělat:

 • Neztrácejte trpělivost. Ostatní účastníci silničního provozu jsou zdvořilí a nechají vám prostor, takže není důvod se zbytečně stresovat.
 • Nejezděte jen po dálnicích. I když jsou na nich vyšší rychlostní limity (80–100 km/h oproti 60 km/h na hlavních silnicích), cesta na místo vašeho dalšího dobrodružství je část zábavy (a navíc je to levnější, neplatíte mýtné).
 • Před jízdou nepijte. Pokud jde o alkohol za volantem, Japonsko má nulovou toleranci.
 • Neparkujte ve velkých městech na místech, kde to není povoleno, vyhnete se velkým pokutám. Vyzkoušejte raději automatizované parkování. Vaše auto vyzvedne otočný disk a vertikálně ho uloží, zatímco vy si můžete trochu protáhnout nohy. A je působivé to sledovat.
 • Nebojte se vydat po méně frekventovaných cestách. Subaru vás doveze stylově a komfortně.

Originální text v angličtině si můžete přečíst v magazínu na stránkách Subaru Europe.

Fotografie: Subaru Japan

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.