Doba čtení: 4 min.

Lesní desatero: Jak si užít přírodu bez problémů

Subaru je oblíbenou značkou obyvatel horských oblastí a dobrodruhů všeho druhu. A protože jsou majiteli těchto aut často aktivní sportovci či cestovatelé, pojí se s nimi i silný vztah k přírodě. Proto se Subaru ČR rozhodlo zapojit do Klubu nového lesa a podporovat tak obnovu lesů nové generace, zavodňování a další související projekty. Při té příležitosti přinášíme také několik tipů, jak se v lese správně chovat.

1. V lese netábořte

Zákony výslovně zakazují táboření mimo vyhrazená tábořiště, nikoli však nocování. Jaký je mezi tím rozdíl? Táboření je souhrn různých činností umožňujících vícedenní pobyt v přírodě s možností přespání, a to obvykle ve stanech nebo jiných přístřešcích. Zatímco nocování je jednorázové přespání bez znaků dlouhodobějšího pobytu. Výjimkou z těchto pravidel jsou zóny národního parku, viz následující bod.

2. Respektujte národní parky

Při plánování cesty si pohlídejte, o jakou oblast se jedná – v národním parku je třeba respektovat přísnější pravidla pro turistiku i nocování. V první i speciální zóně národního parku platí zákaz vstupu mimo vyznačené cesty, tedy logicky i nocování nebo sběru hub či lesních plodů. Tento zákaz platí např. v památkových rezervacích.

3. Parkujte správně

K autům je zákon poměrně nesmlouvavý. Do lesa je zakázáno jezdit i v něm stát, a to i v případě, kdy na začátku lesní cesty není žádná závora nebo značka zakazující vjezd. Auta by také neměla blokovat příjezdové cesty do lesa. Nejlepší je zaparkovat na přehledném místě podél silnice, což je při dobré viditelnosti možné kdekoliv mimo silnice I. třídy při dodržení základních pravidel. Opět pozor na národní parky – tam se nesmí parkovat ani podél silnice, ale jen na vyznačených parkovištích.

4. Na kole jezděte po cestách

Jako cyklista (ale také jako lyžař nebo jezdec na koni) se musíte držet lesních cest. Pro milovníky divočejší jízdy naštěstí existuje v Česku celá řada upravených trailů, kde to mohou rozjet opravdu naplno.

5. Oheň v lese nerozdělávejte

S hrozbou pokuty až 15 000 Kč musí počítat ten, kdo v lese a méně než 50 metrů od jeho okraje kouří, rozdělává otevřený oheň nebo odhazuje doutnající předměty. Stejný postih se mimochodem vztahuje i na poškozování nebo těžbu keřů, stromů, písku či kamene a odhazování odpadků. Měli byste si odpustit i sbírání velkých větví nebo kácení soušek – z lesa je povoleno odnášet jen klestí do 7 cm v průměru (suché, bez kůry, na zemi ležící).

6. Vybírejte si vhodná místa

Pokud si chcete kempování užít v pohodlí a bez starostí, existuje řada služeb, které vám doporučí ta nejlepší místa. Vyzkoušejte například stránky bezkempu.cz nebo camperguru.com. A pokud chcete spojit přírodu s trochou luxusu, můžete se oddat takzvaném glampingu. Řadu tipů na kempování pro náročné nabízí i stránky kudyznudy.cz.

7. Buďte vidět

Spaní v hamace nebo jen tak ve spacáku pod maskáčovou plachtou je romantické a dá se tak vyhnout nežádoucí pozornosti. Jenže případy, kdy myslivec zastřelil až příliš dobře maskovaného trampa, se už bohužel staly i u nás. Pokud neporušujete zákony, není důvod se schovávat a při pohybu v lese, ale i při nocování je dobré použít alespoň nějaké výraznější prvky a barvy. Lov zvěře může klidně probíhat i v noci.

8. Když musíš, tak musíš (hrabat)

Pořád ještě se stává, že když jde někdo v lese na záchod, zůstane po něm nevábná hromáda ozdobená papírem zářícím do dáli. Mnohem lepší cesta je biologický odpad zahrabat. Lépe se rozloží a navíc nekazí „design“ okolí.

9. Znejte pravidla

Většina toho důležitého již zazněla, existují ale i další pravidla – ať už ta nepsaná, nebo daná zákonem, která si můžete projít na stránkách Policie ČR. Do přírody sice všichni vyrážíme za volností a svobodou, na některé lidi ale bohužel platí jen pokuty. Ty přitom mohou v některých případech činit až 100 000 Kč. Kromě toho, co už zaznělo, může být postihováno také rušení klidu, vyzvedávání semenáčků a sazenic stromů a keřů, sbírání šišek, jmelí a ochmetu, sběr plodů způsobem poškozujícím les (46 druhů hub je chráněných), vstup do oplocených míst a porostů nebo pobíhání psa bez vodítka.

10. Přidejte se do klubu

Jestli chcete lesu nejen neškodit, ale přímo mu prospět, stáhněte si aplikaci Klub nového lesa. Můžete se díky ní zapojit do nejrůznějších aktivit na obnovu silných smíšených lesů nebo třeba čištění lesních porostů.

Chcete se dozvědět ještě víc? Pak vězte, že režim v chráněných krajinných oblastech a národních parcích upravuje zákon č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, pravidly obecného užívání lesů se zabývá zákon č. 289/1995 Sb. o lesích.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email