Možná právě oblíbený model Subaru Forester inspiroval vedení japonské automobilky ke spuštění nového programu Subaru Forest. Jeho cílem je ochrana životního prostředí, konkrétně lesů.
Projekt Subaru Forest vznikl současně s nedávným přejmenováním Fuji Heavy Industries na Subaru Corporation. Se změnou názvu letos v dubnu totiž mimo jiné přišly i nové environmentální aktivity, které rozšíří ty stávající. Již od roku 2004 usilují závody Subaru o statut továren s nulovými emisemi, které při výrobě negenerují žádný odpad a spotřebu vody redukují na minimum.
Už při návrhu vozů se myslí také na recyklaci. Používají se snadno recyklovatelné materiály, konstrukce, které lze snadno demontovat, a také řádné označení materiálů pomocí etiket. Používání vratných obalových materiálů je přirozenou součástí výrobní logistiky, stejně jako optimalizace dopravy dílů s ohledem na minimální zatížení životního prostředí. Recyklují se nárazníky, materiály z drcení starých vozů, airbagy nebo CFC náplně z použitých vozidel s cílem efektivně tyto zdroje využít.
Větší a zdravější lesy
Subaru Forest tyto aktivity přirozeně doplní. V první fázi zatím projekt odstartoval na pozemcích, které Subaru Corporation vlastní, a zahrnuje například stohektarový les u testovacího centra Bifuka na ostrově Hokkaidó. Primárně jde o výsadbu nových stromů, péči o lesní školky a další opatření na ochranu a vyčištění lesů. Cílem je nicméně navázat spolupráci také s místními komunitami a rozšířit dosah projektu na další oblasti.
Filozofií nových ekologických projektů Subaru je zajistit, že rozvoj společnosti nebude na úkor životního prostředí. Centrum Bifuka, kde se testují například vysoké rychlosti a náročné řidičské podmínky, nyní čeká rozsáhlá modernizace o tratě pro testování nejnovějších asistenčních systémů. Ty budou simulovat složité situace jako sjezdy z dálnic a jejich křížení nebo komplikované městské křižovatky. Investice má hodnotu tří miliard jenů, promyšlená ekologická koncepce však zajistí, že příroda touto expanzí neutrpí, ale naopak získá.