Doba čtení: 2 min.

Subaru rozjíždí projekt na ochranu a obnovu lesů

Možná právě oblíbený model Subaru Forester inspiroval vedení japonské automobilky ke spuštění nového programu Subaru Forest. Jeho cílem je ochrana životního prostředí, konkrétně lesů.

Projekt Subaru Forest vznikl současně s nedávným přejmenováním Fuji Heavy Industries na Subaru Corporation. Se změnou názvu letos v dubnu totiž mimo jiné přišly i nové environmentální aktivity, které rozšíří ty stávající. Již od roku 2004 usilují závody Subaru o statut továren s nulovými emisemi, které při výrobě negenerují žádný odpad a spotřebu vody redukují na minimum.

Už při návrhu vozů se myslí také na recyklaci. Používají se snadno recyklovatelné materiály, konstrukce, které lze snadno demontovat, a také řádné označení materiálů pomocí etiket. Používání vratných obalových materiálů je přirozenou součástí výrobní logistiky, stejně jako optimalizace dopravy dílů s ohledem na minimální zatížení životního prostředí. Recyklují se nárazníky, materiály z drcení starých vozů, airbagy nebo CFC náplně z použitých vozidel s cílem efektivně tyto zdroje využít.

Větší a zdravější lesy

Subaru Forest tyto aktivity přirozeně doplní. V první fázi zatím projekt odstartoval na pozemcích, které Subaru Corporation vlastní, a zahrnuje například stohektarový les u testovacího centra Bifuka na ostrově Hokkaidó. Primárně jde o výsadbu nových stromů, péči o lesní školky a další opatření na ochranu a vyčištění lesů. Cílem je nicméně navázat spolupráci také s místními komunitami a rozšířit dosah projektu na další oblasti.

Filozofií nových ekologických projektů Subaru je zajistit, že rozvoj společnosti nebude na úkor životního prostředí. Centrum Bifuka, kde se testují například vysoké rychlosti a náročné řidičské podmínky, nyní čeká rozsáhlá modernizace o tratě pro testování nejnovějších asistenčních systémů. Ty budou simulovat složité situace jako sjezdy z dálnic a jejich křížení nebo komplikované městské křižovatky. Investice má hodnotu tří miliard jenů, promyšlená ekologická koncepce však zajistí, že příroda touto expanzí neutrpí, ale naopak získá.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.