Doba čtení: 4 min.

10 důvodů, proč jsou subaráci lepší řidiči

Milujeme rychlost, užíváme si akceleraci a těší náš dynamicky projíždět zatáčky. Někdo by nás proto zařadil mezi piráty silnic, my si ale myslíme pravý opak. Proč věříme, že jsou majitelé Subaru zpravidla dobří řidiči?

Těchto deset argumentů není výsledkem nějakého výzkumu, ankety nebo dotazníkové akce. Něco takového by ani nemělo smysl, protože většina lidí své řidičské schopnosti stejně přeceňuje. Je to spíše souhrn našich zkušeností a našeho přesvědčení. Ano, je to možná trochu samochvála, ale doufáme, že po přečtení uznáte, že máme pro svá tvrzení dobré důvody. Tím hlavním je, že když subarista řídí, dělá něco, co ho baví – a díky tomu se touží neustále zlepšovat.

1. Subarista věnuje řízení pozornost

Člověk, kterého baví auta a řízení, se jim věnuje tak nějak z podstaty. Navíc dobře ví, že ovládá velký a těžký stroj ve vysokých rychlostech, takže je nezbytné pozorně sledovat, co se děje okolo něj. Právě nedostatek soustředění je příčinou spousty nehod. I ono omleté „nepřizpůsobení rychlosti jízdy“, které se často uvádí jako příčina auta rozpůleného vedví o strom, může znamenat, že řidič ve skutečnosti nevěnoval silnici dost pozornosti.

2. Subarista umí číst provoz a silnici

S prvním bodem úzce souvisí bod druhý, který mají společný nadšenci v subárkách a řidiči s letitými zkušenostmi – čtou provoz kolem sebe a silnici pod sebou. Takže když jedou po suché silnici, vidí zatáčku ve stínu a v noci mrzlo, dojde jim, že tam může být námraza. Podobně subarista rozumí pohybu aut a chování ostatních řidičů. Pustí jiné auto, aby se zařadilo, nevjíždí do křižovatky, když jí nemůže projet, nezdržuje na semaforech, chápe pravidlo zipu a také dokáže odhadnout chování pomalejších i rychlejších řidičů v provozu.

3. Subarista má vztah ke stroji

Automobil je úžasně složitá mechanická věc, která aby fungovala co nejlépe, musí dokonale pracovat i ta nejmenší součástka. Je tu tisíc věcí, které se musí hýbat nějakým způsobem. A tisíc dalších věcí, které musí zůstat bez hnutí. Subarista tohle všechno ví a chová se k mechanice s citem, aby vydržela co nejdéle. Počítání zubů při řazení, plný plyn při studeném motoru, trápení spojky – nic z toho Subarista nedělá.

4. Subarista dbá na údržbu

Subarista ví, že motor bez čistého oleje ve správném množství nemůže fungovat dobře. Stejně tak, jako nemůže fungovat člověk bez krve. S převodovkou, ať už manuální či automatickou, to je podobné, stejně jako se všemi ostatními provozními kapalinami. Subarista také častěji kontroluje tlak vzduchu v pneumatikách nebo stav brzdového obložení. Jeho auto tak nevypoví službu, když to nejméně potřebuje.

5. Subarista má své auto rád

Subarista se zajímá o fungování svého auta a dává také větší pozor, aby se mu nic nestalo. Třeba aby nedbalým parkováním nepoškodil kola nebo nezničil lak špatným umýváním. Často pod nákupním centrem raději zaparkuje dál od ostatních aut, aby mu někdo s jiným přístupem neoznačkoval karoserii rohem dveří.

6. Subarista jezdí plynule

Kdo chce jet opravdu efektivně a zároveň předvídatelně, musí jezdit konzistentně a plynule. To přitom vůbec neznamená pomalu. Určitě ale znáte řidiče, kteří neustále mění rychlost nebo ostře dobržďují na poslední chvíli. Subaristé takovému poskakování většinou neholdují. Mimo jiné tím šetří benzín, který pak můžou spálit na oblíbené okresce nebo na okruhu.

7. Subarista za volantem neleží

Abyste mohli dobře držet volant a další ovládací prvky, musíte se umět správně opřít do sedadla. Chování auta je pak mnohem čitelnější. Platí to v zatáčkách i při brzdění – abyste v autě měli správnou oporu, je potřeba se o něco zapřít a tím něčím rozhodně není volant. Subarista to ví, a protože jedním z hlavních důvodů, proč usedá za volant, je radost z jízdy, nepřipraví se o ni nedbalým nastavením sedadla nebo volantu.

8. Subarista se nenechá rozptylovat

Když se podíváte na jednoduché, přehledné a funkční interiéry Subaru, musí vám to být hned jasné. Subarista v autě nechce mít věci, které ho při jízdě budou zbytečně rozptylovat. Žádné obří plyšové kostky na zpětném zrcátku nebo nesmyslně hlasitá hudba. Jste-li subarista, pravděpodobně se vám zvuk vašeho auta líbí. Takže budete raději poslouchat motor než dunění reproduktorů.

9. Subarista rychle reaguje

Někteří subaristé jezdí pravda o trochu rychleji než ostatní řidiči. Jenže si také už mnohokrát bezpečně vyzkoušeli, jak se jejich auto chová na limitu. Umí proto rychle reagovat a ovládají své auto jistě i ve vyšších rychlostech. Pokud potkáte subaristu, který jede pod horní hranicí povolené rychlosti na dálnici, není důvodem strach nebo přehnaná opatrnost. Třeba jen šetří benzín, aby ho pak spálil v zatáčkách na liduprázdných okreskách.

10. Subarista zvládá náročné podmínky

Když z oblak na zem padá déšť či sníh, spoustě lidí se za volant nechce. Subarista naopak ve snížené adhezi a náročných podmínkách spatřuje výzvu. Proto se s nimi učí a díky vlastnostem aut od Subaru také naučí bezpečně pracovat. Podle toho k nim pak přistupuje – brzdí s koly rovně, jede ještě plynuleji, a když už nechá jít auto do rozevlátého driftu, je to vždycky záměrně.

Článek vyšel v aktuálním čísle Subaru Magazínu, který je zdarma k dispozici u všech autorizovaných dealerů Subaru.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.