Doba čtení: 2 min.

Kůže Nappa dodává Outbacku dotek luxusu. Co je vlastně zač?

Šestá generace Subaru Outback přišla se zcela novým interiérem. Povedeně kombinuje klasický přístup s moderními prvky a současně přináší mnohem více komfortu a prémiové atmosféry. Jedou z věcí, která dokáže atmosféru uvnitř auta vylepšit, je kvalita použitých materiálů. Subaru se v novém Outbacku posunulo dál a nově jej v nejvyšší specifikaci Touring nabízí s kůží Nappa. V čem je její výjimečnost?

Leckoho možná překvapí, že kůže Nappa vlastně ve světě usňových materiálů není pevně specifikovaná. Obecně platí, že jde o kvalitní přírodní kůži, která je na povrchu měkká, jemná a současně odolná proti vodě. Její povrchová úprava se vyznačuje přirozeným zrnem, které se většinou neupravuje. Nappa tedy může být jak jemná a hladká, tak zrnitější a s výraznějším reliéfem.

Materiál teoreticky může pocházet z různých zvířat, v automobilovém světě se nicméně používají hovězí kůže. Nappa se vyrábí tzv. chromočištěním, kdy se z holiny, tedy kůže zbavené chlupů, přeměňuje na useň. Kůže se při tomto procesu máčí v chromitých solích a následně se barví. Tento druh výroby kůže vznikl někdy v polovině 19. století a začal se používat v koželužnách z údolí Napa v Kalifornii, odkud pochází i její název.

Dnes je to s označením trochu složité. Protože Nappa nemá žádnou přesnou průmyslovou specifikaci, často se pro tento typ kůže používá také pojmenování Napa s jedním p. V některých zemích je to tedy pouze Napa, zatímco Nappa znamená umělou imitaci kůže, což může být zavádějící. Když ale zůstaneme u Subaru, v novém Outbacku Touring jde o kvalitní přírodní kůži, která je jemná a měkká na omak, ale současně se vyznačuje značnou odolností, prémiovým vzhledem a v neposlední řadě i charakteristickou vůní. Navíc je k dispozici hned v několika provedeních: tmavém, světlém a hnědém.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email