Doba čtení: 7 min.

Subaristé v plískanici: Otužování na podzim

V závěrečném díle otužovacího seriálu vám subaristka Zuzana Vrbská představí různé možnosti, jak při klesajících, ale stále ještě snesitelných teplotách začít trénovat na nadcházející ledovou tříšť. Příjemně svěží vzduch a podzimní rybníky či potoky by byla škoda nevyužít! Nikdy není pozdě začít a řada otužovacích rituálů vám prokazatelně zlepší život.

Předchozí díly:

Někomu by možná mohlo připadat, že podzim není ideální začátek pro vstup do světa chladové terapie, ale opak je pravdou. Stále ještě příjemné teploty vzduchu i hřejivá síla slunečních paprsků mohou být skvělým lákadlem do přírody. Když využijete návyků z letních koupacích výletů a budete v nich pokračovat i s příchozím podzimem, vlastně tak plynule přejdete z koupání do otužování. Alespoň budete mít záminku pro výlety ve svém Subaru.

Mlhy, Monet a signály srdce

Období plískanic, zarputile se převalujících mlh a chladu vás sice za volantem Subaru nezaskočí, kratší dny a méně sluníčka ale znamenají méně energie. Dobít si ji můžete právě otužováním. Podzimní příroda navíc dokáže vytvořit nádherné směsice barev a úžasné scenérie, jako by je maloval Claude Monet osobně. Vždy se mi vybaví třeba jeho japonský most s lekníny. Otužilecké výpravy k vodě vnímám na podzim velmi silně a navíc je to období, kdy se do chladné vody opět můžeme ponořit i blízko domova. Letní výlety Outbackem za hledáním studených řek sice máme moc rádi, ale takhle si přeci jen ušetříme stovky kilometrů.

Vydejte se tedy na lehký trénink v příjemných podzimních teplotách. Pomalu tak připravíte organismus, mysl i duši na padající teploty vzduchu a vody. Jako vždy ale nezapomínejte, že důležitý je váš aktuální zdravotní stav, kondice a mentální rozpoložení. Vnímejte, co vám říká vaše tělo, a pokud cítíte jakýkoliv nesoulad, je to znamení, že byste měli zvolnit a do chladné vody se zatím nenořit. Potlačte své ego a poslouchejte srdce, které si na nic nehraje. Ze svých zkušeností mohu potvrdit, že pokud cítím nepohodu, vyplatí se nějakou dobu otužování vynechat. Organismus se pak rychleji vrátí do rovnováhy a o to dříve se lze ke chladové terapii vrátit.

S otužováním, stejně jako se Subaru, můžete začít kdykoliv. Některá období se sice pro začátečníky zdají vhodnější, ale i na podzim si nováčci užijí skvělou jízdu. Třeba zrovna letošní říjen a začátek listopadu vytvořily dokonalé podmínky. Kdo vnímal, že má svůj život a zdraví ve vlastních rukách a chce zapracovat na svém lepší já, měl ideální příležitost. Možností, jak se chladově vybít a zároveň dobít, je opravdu hodně. Přírodní koupaliště, rybníky, přehrady, řeky i potoky laskavě nabízejí svou náruč.

Za polskými subaristy

Babí léto, méně lidí a volnější silnice jsou jen některé důvody, proč podlehnout volání podzimní horské přírody. Ručník ani plavky nezaberou žádné místo, a tak je, klidně i potají, přibalte také ostatním členům rodiny. My jsme neodolali a volba padla na polskou stranu Vysokých Tater a pohádkové Zakopane, kam jsme s naším Outbackem a pár kamarády vyjeli na poslední říjnový víkend. Byli jsme překvapeni, kolik Subaru jezdí na polských silnicích – subjektivně o dost více než u nás i na Slovensku. Škoda jen, že se nepyšní tak přátelskou komunitou, v Polsku nám žádné Subaru na pozdrav neodpovědělo, i když naše signály rozhodně nešlo přehlédnout. Jiný kraj, jiný mrav.

Vystavování se chladu je perfektní nástroj pro trénink vnitřní síly, takže až vyrazíte na túru, rovnou vyjděte bez jedné vrstvy, tu si schovejte do batohu. My běžně chodíme jen v kraťasech, ale dlouhé nohavice vždy nosíme s sebou. Většinou je sice nepotřebujeme, ale v horách je obezřetnost na prvním místě a není radno nic podcenit.

Náš první výlet bylo Morskie Oko, které leží ve výšce 1395 m.n.m. S Outbackem jsme sice i na podzim vystáli asi půlhodinovou frontu na parkoviště, ale pak už jen krása a nádhera všude kolem nás. Počasí bylo dokonalé, v severní části plesa krásných osm stupňů. Do vody jsme se však k velké lítosti ponořit nemohli. Druhý den jsme šli k vodopádům Siklawica, které ale přilákaly tolik turistů, že ani tady jsme se nevykoupali.

Štěstí se na nás usmálo až při zpáteční cestě. Klidná tůňka v potoce volala už z dálky, a tomu jasnému hlasu jsme neodolali. Ponoření do listím zapadané vody bylo fascinující. Všude ticho, jen slabé zurčení potůčku a zpěv ptáků. No a co teprve ten úžasný pocit po vylezení. Byli jsme spokojeni sami se sebou, konečně zase studená voda. Rybník nedaleko domova, do kterého se běžně chodíme koupat, je pár týdnů vypuštěný, takže nám to už začalo chybět. Sice se každý den sprchujeme studenou vodou, ale koupel venku je prostě koupel venku.

Rituály, které mění život

Pokud nemáte v dosahu přírodní vodu, nevěste hlavu. Úplně postačí bečka nebo velký sud o objemu 300 litrů. Otužovací zákoutí si pak můžete vytvořit na zahradě, terase nebo i balkonu. Stejně jako při otužování v přírodě platí, že pro nastartování všech pozitivních účinků stačí 30 sekund pobytu v chladné vodě. Neztrácíte čas cestou k rybníku, můžete se ponořit kdykoliv vás napadne a jste v dosahu pohodlí domova. Nevýhodou může být to, že přicházíte o osobní kontakt s otužileckou partou, kamarády ale můžete pozvat k sobě „na bečku“.

Rituálů spojených s otužováním, které vás budou bavit, si můžete vytvořit mnoho. Ranní sprchování studenou vodou, rozcvičky na čerstvém vzduchu do půl těla, odložení jedné vrstvy oblečení, procházky za každého počasí jen v kraťasech, venkovní koupání… Záleží jen na vás, jak to uchopíte. Další otužileckou praktikou, která je navíc přenosná i do ostatních činností v životě, je dělání věcí vědomě. Jak často si až pozdě uvědomíte, že jste doma něco zapomněli nebo nevědomky jedete špatnou trasou? Bylo to proto, že jste činnosti dělali automaticky a ne vědomě, nebyli jste plně přítomní v dané chvíli.

Díky zvědomování přijdete na spoustu věcí, které vám unikaly, práce vám půjde rychleji a celkově si zkvalitníte život. Obrovský význam to má právě při otužování. Zkuste se při podzimním koupání zaměřit na uvědomění a plné vnímání celého otužovacího procesu. Vyberte si jeden svůj koupací rituál a vyzkoušejte si to na něm. Klidně si pak jednotlivé momenty vypište na papír. Zaměřte se také na dýchání – jemný nádech nosem a o trochu delší výdech. Vnímejte, co se děje s vaším tělem, a nezapomínejte na úsměv. Mějte na paměti, že vnitřní pocity jsou důležitější než to, jak vypadáte před ostatními. Pokud vás snad někdo odsuzuje či se posmívá, že jste třeba ve vodě nevydrželi dlouho, je to jen jeho problém a ne váš. Dělejte vše podle svého vlastního pocitu.

Vnímat a poslouchat

A jsme opět u toho, že nejdůležitější je vnímat a poslouchat, co nám říká naše tělo, ne hlava. Stále si opakujte, že je potřeba se uvolnit, vědomě dýchat a vědomě prožívat. Tím harmonizujete své tělo, mysl i duši a přirozenou cestou nastartujete celou řadu pozitivních zdravotních procesů a blahodárných účinků. Pomůžete si tak ke kvalitnějšímu spánku a navíc si uvědomíte své skutečné potřeby. Odměnou bude fyzické i psychické zdraví, dostatek energie, odolnost vůči stresu, vyladěný imunitní systém, snadnější vypořádání s případnými nemocemi a mnohem více.

Podzimní přibrzdění před přicházejícím chladem a následným koupáním v ledové tříšti je zároveň bezpečným rozjezdem pro otužilecké nováčky, kterým stále ještě hřejivé sluneční paprsky zpříjemní začátek chladového šampionátu. Společně s dalšími, kteří jsou otevřeni novým věcem a učení, chtějí zapracovat sami na sobě, přehodnotit svoje potřeby i pohled na život, mohou přejet startovní čáru a vyrazit do chladové rallye. Pak je čeká ta nejbáječnější jízda čarovným světem otužování, který nezná hranic a kde každý vyhrává.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email