Doba čtení: 6 min.

Subaristé v průvanu: Jak na jarní otužování

prvním díle otužovacího seriálu od subaristky Zuzany Vrbské jste se mohli nechat zasvětit do tajů ledového koupání. Pokud to na vás byl až příliš radikální začátek, možná se necháte zlákat teď, když už jsou teploty milosrdnější – jaro je totiž ideální doba na otužování vzduchem.

Dobíjení energie s pomocí studeného vzduchu je jistě přívětivější než noření se do mrazivé díry v ledu, alespoň pro začátečníky. Pro organismus je přitom podobně prospěšné jako studená voda. Oba způsoby v těle startují stejné procesy a ve výsledku mají podobné účinky, jen vzduch odebírá tělesné teplo 25krát pomaleji než voda o stejné teplotě. I chladný vzduch tak poslouží jako bezva parťák pro otužování těla a mysli. Navíc nic nestojí a není k tomu ani nic potřeba, stačí vyrazit z domu bez zbytečného oblečení.

Zpočátku stačí pobýt venku bez oblečení třeba jen dvě nebo tři minuty. Můžete si nalehko skočit do auta pro pár zapomenutých věcí nebo dolít vodu do ostřikovačů. Časem lze dobu prodlužovat a jen v triku jít vysát koberečky, dofouknout pneumatiky nebo natankovat plnou nádrž. Pak už je jen krůček k rychlejší chůzi či běhu, při němž vede chlad k lepším výkonům svalů, zlepšení dýchání, podpoře imunitního systému a všeobecně k lepší fyzické kondici i psychickému rozpoložení.

Otužování vzduchem krok za krokem

Každopádně se vyplatí nepodcenit přípravu. Naše přirozená tendence schovávat se neustále pod přemíru teplých vrstev má za následek, že jsme náchylní k nachlazení a různým jiným nemocem. Bezpečným způsobem, jak začít, může být obyčejné větrání – otevřít okno zvládne každý. Potom je samozřejmě potřeba v místnosti také vydržet a odolat nutkání sáhnout po dalším kousku oblečení. Ekonomicky výhodnou cestou je též omezení topení a snížení pokojové teploty. Obzvláště v ložnici je to nanejvýš příjemné, výsledkem bude i kvalitnější spánek.

I tyto krůčky samozřejmě člověk musí nejdříve zpracovat v hlavě, stejně jako u ostatních forem otužování. Musí to prostě chtít a musí se na tom domluvit celá rodina. Opět také platí, že je třeba naslouchat svému tělu. Záleží na venkovní teplotě, jestli svítí sluníčko či fouká vítr, na aktuálním zdravotním stavu i mentálním nastavení.

Využijte poslední sníh

Obzvlášť v některých částech republiky se královna Zima jen nerada vzdává svého trůnu. Občasnými sněhovými přeháňkami překvapí i během dubna, někdy dokonce ještě v květnu. Této nadílky rádi využíváme k bosé chůzi v čerstvě napadaném sněhu. Moje desetiletá dcera si k tomu vytvořila krásný rituál, kdy se na zasněžené terase prochází se zapálenou prskavkou. I letos jsme se se zimou rozloučili stylově. O Velikonocích jsme vyvezli našeho Outbacka do Krkonoš a během skialpové túry po hřebenech jsem neodolala a alespoň na 15 minut odložila teplé oblečení. Potřebovala jsem cítit chladný vzduch na svém těle. Odměnily mě sluneční paprsky, do té doby schované za mraky, které se zvědavě vykoukly podívat. Krkonošané byli jistě rádi, že jsem jim na pár minut zařídila sluníčko.

Ranní rozehřátí chladem

Jarní slunce už přes den dokáže pěkně zahřát, po ránu to s ním ale ještě není tak horké. A tak pravidelně hezky zčerstva startujeme Outbacka a už kolem sedmé hodiny brzdíme u lesa. Chceme si chladný vzduch vychutnávat pěkně po našem. Teploty pod 10 °C jsou příjemné pro výběhy jen tak v trenkách. Zatímco při zimních teplotách kolem nuly tak venku strávíme třeba jen 10 minut, teď už si dopřáváme delší běžecká dostaveníčka.

Stejně jako při noření se do ledové vody, i v tomto případě je velmi důležité vědomé dýchání nosem. Zastavím se, zavřu oči, zjemním dech a soustředím se na dýchání. Vnímám každý nádech i výdech, cítím, jak mě vítr hladí po holé kůži, a pocitově se otáčím ke sluníčku, které mě, pokud mám štěstí, příjemně zahřívá. Ještě stihnu pár ranních cviků, než opět skočím do Outbacku, načerpám do lahví vodu ze studánky a mrknu na volavku, která se opět po roce vrátila na svůj strom. Pak krásně probuzená odjíždím a raduji se z perfektního rána. Stačí 15 až 30 minut, podle času. Neznám lepší start.

Kalhoty nejsou potřeba

Dobrým doplňkem k ranním výběhům bez oblečení jsou dlouhé odpolední procházky. Abychom byli co nejblíže k přírodě, vyrážíme s Outbackem na různé výlety do blízkých kopců i vzdálenějších hor. Jak jinak, než pouze v kraťasech. S holýma nohama chodíme na procházky celoročně a je to paráda, nebudete cítit žádný diskomfort. Horní část těla ale v zimě oblékáme poctivě – do bundy, čepice a rukavic. Venku býváme i několik hodin a chceme si to užít. Pokud však cítíme únavu, bez řečí jdeme do kalhot – vnímání varovných signálů těla je na prvním místě. Když je vše v pořádku, přijdou na řadu i sandály nebo rovnou chůze bosky. To je teprve ta pravá svoboda.

Když zimu, tak pořádnou

Mimo zimní měsíce si můžete občasný mráz dopřát také s pomocí kryoterapie, což je další forma otužování vzduchem. Jedná se o moderní léčebnou metodu, při níž se organismus na krátkou dobu vystaví extrémně nízkým teplotám, přibližně od -110 do -160 °C. Pobyt v poláriu může trvat od několika sekund do cca tří minut. Suchý mráz stimuluje celé tělo a stejně jako ostatní způsoby otužování má komplexní vliv na zdraví a podporu imunity. Pomáhá řešit svalová zranění, kožní problémy, bolesti kloubů či regeneraci a rekonvalescenci po úrazech. Už to sice stojí čas i peníze, je to ale rozhodně zajímavý zážitek. Stačí nastartovat vaše Subaru a dojet do nejbližšího kryocentra.

Kam až se dá zajít ukazuje celému světu „Ledový muž“ Wim Hof, mistr pobytu v extrémním chladu. Jen v botách a šortkách vystoupal na Mount Everestu až do výšky 7300 m.n.m. a ve stejném vybavení vylezl i na Kilimandžáro sahající do 5895 m.n.m. Dalším z jeho neuvěřitelných kousků bylo uběhnutí půlmaratonu za polárním kruhem ve dvacetistupňových mrazech, a to naboso. Byl také organizátorem skupinových zimních výšlapů na Sněžku, kterým předcházely společné tréninky. Podobné skupinové i individuální akce se u nás pořádají stále. Nadšenci v kraťasech vyrazí zdolat vybranou horu, teplé oblečení mají v batohu, a pokud cítí, že už se dostávají za hranu, oblečou se a pokračují ve výšlapu. Dokáže to prý každý, kdo se naučí správnou kombinací dýchání, otužování a nastavení mysli.

Tak co na to říkáte – rozšíříte i vy počty subaristů, kteří se vydávají na jarní polonahé procházky? Právě tyto lehčí formy otužování mohou být výborným startem do světa chladivé harmonie.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email