Doba čtení: 4 min.

10 zimních sportů, které chceme na olympiádě

Ke sportu i ke sněhu mají subaristé odjakživa blízko, takže zimní olympiáda patří mezi naše oblíbené akce. Ještě víc by nás ale bavila olympiáda automobilová, kde by se proti sobě postavili šampióni jednotlivých značek.

01. Krasojízda

Nádherně táhlý smyk, plynule dotažený bez jediného škubnutí, přesně vyměřená efektní sprška sněhu z bariéry na krajnici, bezchybné přehození, několik bleskurychlých otoček a pirueta na závěr. Auta zručně vedená na limitu vždycky byla radost sledovat a rozhodčí krasojízdy by si svojí práci jistě náležitě užívali. Subaru by jistě bodovalo svou ovladatelností díky skvělému rozložení hmotnosti.

02. Rychlojízda

Tempo pořádné čtyřkolky na sněhu může být opravdu dechberoucí a pro neznalého řidiče až za hranicí fyzikálních zákonů. Obzvlášť, když může pilot nazout kvalitní pneumatiky s hřeby. Nečekaná akcelerace bez ohledu na povrch, drtivé výjezdy ze zatáček a přitom pořád skvělá ovladatelnost. Nejrychlejší vyhrává a symetrický pohon všech kol s motorem boxer se postarají o slušný náskok.

03. Alpský sjezd

Offroadový sjezd možná nebude tak rychlý jako klasické lyžování, jenže člověk na lyžích by se na podobně drsném povrchu okamžitě přizabil. Nabízí se samozřejmě bezpečná a spolehlivá metoda sjezdu se zapnutým asistentem pro sjíždění kopců, který sám udrží ideální rychlost, ale pokud chcete být dole první a vyhrát, musíte se spolehnout hlavně na svůj cit a na své auto.

04. Alpský výjezd

Tato disciplína důkladně prověří bytelnost podvozku a hlavně schopnost neustále a bleskově přenášet výkon přesně na ta kola, která mají zrovna nejvíc trakce. U Subaru tomu mimo jiné pomáhá speciální terénní režim X-Mode. Řidič zase musí prokázat, že dokáže najít cestičku mezi zrádnými výmoly, aniž by auto zůstalo viset na břiše nebo přišlo o nárazník. Kdo zastaví, prohraje!

05. Boby

Zní to šíleně a také to šílené je, ale tento sport už doopravdy existuje. Subaru před necelým rokem s modelem WRX STI nejen sjelo závodní bobovou dráhu ve Svatém Mořici, ale také jí vyjelo nahoru. Tato královská disciplína zimní olympiády však zřejmě bude jen pro ty nejodvážnější jezdce a dobře zajištěné týmy, které mají dostatek náhradních dílů. Kdo sesadí Marka Higginse z trůnu šampiona?

06. Biatlon

V Česku populární disciplína by u diváků jistě zabodovala i v automobilovém provedení. Vytrvalostní jízda napříč krásnou zasněženou přírodou vyžaduje přesně odhadnout tempo tak, aby si vůz udržel co nejvyšší rychlost, ale současně se nezapíchl při přeskakování terénních vln. Rozhodují nájezdové úhly, světlá výška, ale i odolný, jistý a pohodlný podvozek. Střílet na terč se pak může klidně za jízdy.

07. Drift 4×2

Driftování je populárním sportem už dlouho a své uplatnění by jistě našlo nejen na zimních olympijských hrách na sněhu, ale i na těch jarních na mokru, letních v prachu a podzimních v blátě. Každý rok může být jedna olympiáda. Důležitá je tu pevná karoserie, precizní řízení a ochota rychle měnit směr. To všechno Subaru zejména s novou globální platformou skvěle zvládá.

08. Drift 4×4

Driftovat se zadokolkou a čtyřkolkou jsou dvě hodně odlišné disciplíny, proto si každá zaslouží vlastní kategorii a jen ti nejlepší dokáží získat zlato v obou. Většina lidí je totiž lepší v jednom a horší v druhém. Přiznáváme se ale, že hlavním důvodem pro takové rozdělení je prostě fakt, že bychom driftů na olympiádě chtěli vidět co nejvíc. Divákům v prvních řadách doporučujeme lyžařské brýle.

09. Skok přes auto

Aby to nevypadalo, že subaristé dokáží sportovat jenom za volantem, nesmíme opomenout ani sportování na čerstvém vzduchu. Akrobatické skoky na lyžích a snowboardech přes aktuální modely v sobě spojují adrenalin, efektní triky a současně pohled na krásná auta. Nejlepší skokan pak s autem může rovnou odjet domů, takže je postaráno i o pořádnou motivaci pro všechny účastníky.

10. Dostihy

Okruhové ježdění na sněhu a ledu dostává úplně nový rozměr a vyžaduje nejen výkon, ale především schopnost neomylně najít trakci a také hodně odvahy v krizových momentech. Pohon všech kol je pro úspěch nutností a každý diferenciál se počítá. I tak se však dá očekávat nejedna kolize a divácky jistě půjde o atraktivní podívanou. A i ten, kdo zůstane úplně poslední, si alespoň může zablbnout.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.