Doba čtení: 2 min.

Subaru v závodě 24h Nürburgringu poprvé vyhrálo třídu SP4T

Sportovní a závodní divize Subaru Tecnica International si o víkendu připsala své první vítězství ve třídě SP4T ve 24hodinovém závodě na Nürburgringu. Již 52. ročník vytrvalostního závodu se v Německu konal od 30. května do 2. června a techniku i jezdce tradičně prověřila mimořádně náročná trať v kombinaci s nevyzpytatelným počasím, které přineslo i husté mlhy.

Na vítězství na Nürburgringu čekalo Subaru celých pět let a ve třídě SP4T pro vozy s turbomotory o objemu 2,0 až 2,6 litru získalo zlatý pohár vůbec poprvé. V minulosti vybojovalo celkem sedm vítězství s různými verzemi upraveného speciálu WRX STI ve třídě SP3T, naposledy to však bylo v roce 2019. Od té doby tým několikrát neuspěl a šanci na další triumf zhatila také covidová pauza. V loňském roce přišlo Subaru se zcela novým vozem postaveným na základě současné generace WRX S4 a poprvé se postavilo na start ve třídě SP4T, úspěchu však stály v cestě technické problémy.

Inženýři z STI se však poučili a pro letošní rok se zaměřili především na spolehlivost, zatímco v oblasti jízdních vlastností se mohli opřít o tradiční výhody plochého motoru Boxer a symetrického pohonu všech kol v kombinaci s extra tuhou platformou SGP nového WRX. Vylepšenou životnost a spolehlivost získaly komponenty předního zavěšení i přepracovaného motoru, který se zároveň chlubí vyšší tepelnou účinností. Revize aerodynamiky od zadního přítlačného křídla, přes tvar kol až po kryty podvozku zajistila větší stabilitu a lepší výkony v zatáčkách. Odolnost vůči vysokým teplotám zase nové materiály ve výfukovém potrubí i přepracované vedení chladicí kapaliny.

Radost z vítězství je o to intenzivnější, že dlouholetý týmový šéf Hideharu Tatsumi, který se 24hodinového závodu na Nürburgringu pod vlajkou Subaru účastní již od roku 2008, se letos této velké sportovní výzvy chopil naposled. První místo ve třídě zajistilo Subaru 44 odjetých kol, v rámci celkového pořadí skončil tým na 51. místě.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.