Doba čtení: 3 min.

Galerie: Parádní koncepty Subaru z autosalonu v Tokiu

Dvě světové premiéry a několik krásných sportovních aut k tomu. Subaru se na letošním tokijském autosalonu předvedlo ve velkém a ve spolupráci s divizí Subaru Tecnica International představilo řadu zajímavých aut v čele s tisícikoňovým elektrickým speciálem, který je přípravou na poměření sil s nejlepšími automobilkami světa na Nürburgringu.

Koncepty vystavené v Tokiu ukázaly, že sportovní a závodní divize STI je připravena vylepšovat nejen klasické modely se spalovacími motory, ale i ty elektrické. Subaru se zároveň pouští do vlastních experimentů s elektrickým pohonem v motorsportu, který je důležitým testovacím polem pro techniku budoucích silničních modelů.

Ani připravovaná elektrická Subaru by tedy neměla být ochuzena o tradiční zábavné a precizní jízdní vlastnosti. Ostatně šéf automobilky Tomomi Nakamura se nedávno nechal slyšet, že přestože se Subaru ve své chystané hybridní a elektrické ofenzivě bude výrazně opírat o technologie partnerské Toyoty a první elektromobil Solterra vyvinuly obě automobilky společně, postupně si v této oblasti zřejmě budou stále více konkurovat, aby si vozy Subaru zachovaly svou osobitost.

STI E-RA Concept

Subaru Tecnica International spustila projekt s názvem E-RA Challenge, jehož cílem je získat zkušenosti a vyvinout nové technologie pro motorsport budoucnosti. Prvním výsledkem je koncept STI E-RA, extra výkonný závodní speciál se čtveřicí elektromotorů Yamaha o celkovém výkonu 800 kW (1088 koní). Unikátní pohon všech kol neustále vyhodnocuje ohromné množství jízdních dat a podle toho bleskově přizpůsobuje síly, které motory vysílají na jednotlivá kola. Jedním z dílčích cílů je pokoření času 6:40 na okruhu Nürburgring (například takový McLaren P1 XP1 LM Prototype zajel čas 6:43).

Solterra STI Concept

Po představení elektrického SUV Solterra se do návrhu verze STI pro zábavu pustili internetoví grafici, nyní jsme se ale trochu nečekaně dočkali skutečného originálu. Zatím jde pouze o koncept, Subaru tedy neuvedlo žádné informace o změně výkonu nebo zásadnějších úpravách podvozku. Efektní doplňky STI včetně zadního spoileru ale ukazují zajímavý potenciál.

Doplňky STI performance

Tato část výstavy sice byla určena hlavně pro domácí japonské publikum, kde jsou všechny modely k dispozici, ale jistě potěší i oči a srdce subaristů jinde po světě. Subaru Tecnica International představila koncepty Levorg STI performance a WRX S4 STI performance, a také upravené BRZ STI performance s originálními doplňky STI. A nechybělo ani závodní BRZ GT300, se kterým Subaru na konci loňského roku po deseti letech konečně získalo vytoužený titul v prestižní sérii Super GT.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email