Doba čtení: 2 min.

K novému Subaru už velký techničák nedostanete. Přehled změn pro řidiče

Velké technické průkazy mají během letošního roku postupně skončit. Zjednodušení evidenčních kontrol a menší byrokracie zároveň usnadní život nejen majitelům nových i ojetých aut, ale také veteránů a youngtimerů.

Balík novinek připravených ministerstvem dopravy vejde v platnost ve třech várkách – ta první už začala platit se začátkem března, další přibudou od září a závěrečná je oznámena na přelom roku. Přečtěte si, co už při nákupu nebo prodeji Subaru nemusíte řešit na co se teprve můžete těšit.

Od 1. března 2023

K novým autům už se při předání v autosalonu nevystavuje čistopis technického průkazu (tedy „velký techničák“). Pro registraci vozu je potřeba jen Prohlášení o shodě (tzv. COC list dodávaný výrobcem). Teprve v rámci registrace vozu bude na úřadě vytištěn a předán technický průkaz.

Platnost evidenčních kontrol se současně prodlužuje z měsíce na rok, a to bez omezení počtu úkonů. Odpadá nutnost absolvovat evidenční kontrolu v případě, kdy se provozovatel auta stává vlastníkem, typicky po ukončení leasingu. Při zápisu vozu ani při změně vlastníka či provozovatele nebude třeba předkládat protokol o provedení evidenční kontroly, potřebné informace si systémy předají automaticky.

Kromě toho si nově lze rezervovat značku už měsíc před registrací auta. Rezervace značky na přání se při uložení značky na úřadu obce s rozšířenou působností prodlužuje ze tří měsíců na půl roku. V případě ukončení vyřazení vozidla už nebude nutné dokládat žádný další dokument, postačí pouze potvrzení o pojištění.

Od 1. září 2023

Po prázdninách se uleví hlavně majitelům historických aut. Veterány bude možné registrovat nejen v místě bydliště, ale i na 14 úřadech obcí s rozšířenou působností v sídlech jednotlivých krajů a v Kolíně. Interval testování historického původu a technického stavu se prodlužuje ze dvou na pět let.

Od 1. ledna 2024

Se začátkem příštího roku se velké technické průkazy přestanou vydávat úplně a řidiči k autu budou mít jen jeden doklad místo dvou. Malý technický průkaz se obohatí o některé nové údaje, podrobnější technické informace budou dostupné online po zadání VIN nebo čísla registračního dokladu.

Výměna dvou technických průkazů za jeden nový bude probíhat průběžně, řidiči tedy kvůli ní nemusí na úřad. Až při nejbližším úkonu na registračním místě se malý i velký technický průkaz odeberou a vydá se místo nich nový.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho s přáteli.